Jak řešit půjčky v rodině: Nejdůležitější je nastavit si pravidla
05. 04. 2023

Jak řešit půjčky v rodině: Nejdůležitější je nastavit si pravidla

Pokud se někdy dostaneme do finanční nouze nebo potřebujeme rychle peníze, často se stává, že se obrátíme na příbuzné. Půjčení peněz od rodinných příslušníků může být rychlou a levnou alternativou k bankovní půjčce. Obzvlášť, když se jedná o menší obnosy peněz.

Jenže je důležité mít na paměti, že i půjčky v rodině mají svá rizika. V tomto článku se dozvíte, jak s nimi zacházet a jak se chovat, aby půjčka nebyla příčinou rozpadu rodinných vztahů.

Zvažte rizika

Půjčka v rodině může mít stejná rizika jako jakákoli jiná půjčka. Navíc pokud nemůžete vrátit dluh, může to vést k napětí v rodině a někdy narušit vztahy natolik, že se dokonce přestanete stýkat. Vhodné je si nastavit pravidla a také si připravit smlouvu, kde vše sepíšete a zvážíte veškeré možné situace. Tedy zda, za jakých podmínek a také kdy jste schopni peníze splatit.

Smlouva je opravdu důležitá

Sepsáním byť jednoduché smlouvy předejdete případnému nedorozumění. Pro obě strany je to i právní jistota. Smlouva by měla obsahovat datum, jména stran, výši půjčky, ev. výši úroků a také podmínky splácení a lhůty.

Co je potřeba si také nastavit? Například zda budou peníze spláceny kvartálně, případně který den v měsíci platba odejde. Vhodné je také stanovit nejzazší lhůtu pro jednorázové zaplacení půjčené částky.

Samozřejmě je nutné, aby obě strany smlouvu podepsaly.

Pokud nechcete psát celou smlouvu, můžete se spolehnout na jednoduchý písemný záznam, který shrnuje účel půjčky, její podmínky, a co se stane při prodlení. I v tomto případě je nutné mít záznam podepsaný oběma stranami a označený datem podpisu.

Buďte upřímní

Nejen ve chvíli, kdy komunikujete s tím, kdo vám peníze půjčí. Měli byste být upřímní i sami k sobě a svým finančním možnostem. Propočítejte si, jestli budete schopní peníze splácet, i kdybyste měli neočekávané výdaje nebo jste přišli o zaměstnání. Pokud taková situace nastane, zkuste s příbuznými najít společné řešení, schůdné pro obě strany.

Pokud vy jste ten, kdo půjčuje, buďte především opatrní. Smlouva, nebo alespoň záznam je něco, co vás může ochránit, pokud budete muset řešit, že druhá strana nedodržuje dohodnutá pravidla.

V každém případě, než si vypůjčíte peníze od příbuzného nebo než je půjčíte vy, je dobré zvážit půjčku i od banky nebo jiných finančních institucí. Udělejte si finanční rozvahu a celkový přehled o možných řešeních a podmínkách bank. Pokud jste na straně půjčujícího, pomozte to samé nejprve udělat svým blízkým.

Jakub Janoušek
Autor: Jakub Janoušek

Dobrý den,
 
vítám Vás na stránkách. Mým úkolem je naslouchat klientům a všem, kterým jejich budoucnost není lhostejná. Pomohu Vám dosáhnout životních cílů, jako je bydlet ve vlastním, zajistit finance na studie dětí či vytvářet úspory. Zároveň však nezapomínám chránit Váš majetek vůči často ne zrovna příjemný životním situacím, kde cílem této spolupráce je zajistit vše v klidu a pohodě :-)
 
 
Jakub jako poradce životní pohody

Ve škole nás neučili, co je to finanční gramotnost, ani jak zacházet se svými penězi. Toto téma většinu lidí buď odkládá na později nebo jej neřeší vůbec. Jako poradce řeším díky individuálnímu přístupu příběh každého zvlášť. Společně pak hledáme cestu, jak najít v oblasti financí ten správný směr. A to bez dalších starostí. 
 
Jakub jako konzultant

Svět financí mě baví a neustále se v něm vzdělávám, abych znal ty nejnovější trendy.  Působím také jako konzultant a školitel. Srozumitelnou a zábavnou formou seznamuji lidi s tématy z oblasti obchodu, pojištění, investic a dalších služeb. Předávat své zkušenosti mě zkrátka baví. 

V současné době se zaměřuji na téma vytváření rezerv. S klienty pracujeme na cíli s názvem "Do pěti let milion". 
 
Jsem k dispozici každému, koho toto téma zajímá:-).
 
Využijte on-line rezervaci konzultace na tomto odkazu: https://jakub-janousek.reservio.com
 
Jakub Janoušek
poradce životní pohody

 

 

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení