Vysoká míra inflace v roce 2022 a jak ji řešit?
10. 02. 2022

Vysoká míra inflace v roce 2022 a jak ji řešit?

Inflace, inflace, inflace. Také máte pocit, že na vás tohle slovo útočí ze všech stran? Prostě téma inflace se teď skloňuje ve všech pádech. Ministerstvo financí sice ve své lednové predikci odhaduje, že ekonomika v tomto roce bude ještě stále lehce růst (o 3,1 %), nicméně průměrná míra inflace se bude pohybovat kolem 8,5 %. A to je opravdu citelný rozdíl oproti už i tak vysoké hodnotě 3,8 % v loňském roce.

Zvýšení platu versus inflace

Na druhou stranu, míra nezaměstnanosti je nízká. Pro rok 2022 se očekává dokonce pokles z 2,8 % na 2,5 %. Takže pokud nejste ve svém zaměstnání spokojení, je ideální čas na změnu. Firmy intenzivně hledají nové pracovníky a některé z nich jsou dokonce připravené nabídnout i výrazně vyšší mzdy než v předchozích letech. Takový plat by vám pak pomohl pokrýt i zvýšené náklady způsobené vysokou mírou inflace.

Pokud vás ale vaše práce baví, tak jen kvůli inflaci asi nemá smysl měnit zaměstnání. Navíc třeba máte to štěstí, že vám zaměstnavatel automaticky plat od ledna zvýšil. Velká část firem, které navyšují platy svým pracovníkům pravidelně, přidala svým zaměstnancům kolem tří procent. Některé pak i procent pět. Nicméně aby životní úroveň zůstala zachovaná, byl by potřebný nárůst platu až do výše míry inflace.

Ale co dělat, pokud nehodláte měnit svoji práci a ani vám zaměstnavatel automaticky plat nezvýšil? Možná je nejlepší čas jeho zvýšení probrat se svým šéfem. V některých profesích je až osmiprocentní navýšení platu splnitelné a vy budete překvapení, že se stačilo jen ozvat.

Můžeme inflaci řešit úsporami a šetřením?

Je úplně normální, že růst a lepší období střídají poklesy a někdy i pády. Proto je v oblasti financí důležité mít správně nastavenou finanční rozvahu a vědět, kde a jak mi peníze proudí. Samozřejmě můžete také sáhnout do svých úspor anebo co nejvíc šetřit. Otázkou ale je, kde mít peníze uložené, aby se zhodnotily nebo alespoň neztrácely na svojí hodnotě tak jako na běžném účtu nebo doma pod polštářem.

Pokud se podíváme na to, co říkají současné výzkumy, tak téměř čtvrtina lidí uvádí, že si nevytvořili žádnou finanční rezervu pro horší období a nemají vůbec žádné úspory. Ti, co úspory mají, pak disponují nejčastěji buď rezervou ve výši tří měsíčních platů, anebo pak až rezervou ve výši ročního platu.

Hodně lidí také uvádí, že se snaží šetřit. Největší zátěží pro ně jsou v současnosti výdaje za bydlení, dále pak za jídlo a energie. Proto až 34 procent oslovených si v letošním roce odpustí dovolenou, někteří zase plánovanou koupi auta (až 22 procent). Zhruba 17 procent oslovených říká, že odloží pořízení nemovitosti nebo plánovanou rekonstrukci bydlení.

Šetřit se dá ale i na menších položkách, na vodě a energiích, jak jste si mohli přečíst v minulých článcích. Současně je však potřeba k šetření přidat i položku investic tak, abyste svoje peníze zhodnocovali, nejen šetřili a spořili. Potřebujete poradit, jak na to? Ozvěte se mi přes stránku s kontaktními údaji.

Jakub Janoušek
Autor: Jakub Janoušek

Dobrý den,
 
vítám Vás na stránkách. Mým úkolem je naslouchat klientům a všem, kterým jejich budoucnost není lhostejná. Pomohu Vám dosáhnout životních cílů, jako je bydlet ve vlastním, zajistit finance na studie dětí či vytvářet úspory. Zároveň však nezapomínám chránit Váš majetek vůči často ne zrovna příjemný životním situacím, kde cílem této spolupráce je zajistit vše v klidu a pohodě :-)
 
 
Jakub jako poradce životní pohody

Ve škole nás neučili, co je to finanční gramotnost, ani jak zacházet se svými penězi. Toto téma většinu lidí buď odkládá na později nebo jej neřeší vůbec. Jako poradce řeším díky individuálnímu přístupu příběh každého zvlášť. Společně pak hledáme cestu, jak najít v oblasti financí ten správný směr. A to bez dalších starostí. 
 
Jakub jako konzultant

Svět financí mě baví a neustále se v něm vzdělávám, abych znal ty nejnovější trendy.  Působím také jako konzultant a školitel. Srozumitelnou a zábavnou formou seznamuji lidi s tématy z oblasti obchodu, pojištění, investic a dalších služeb. Předávat své zkušenosti mě zkrátka baví. 

V současné době se zaměřuji na téma vytváření rezerv. S klienty pracujeme na cíli s názvem "Do pěti let milion". 
 
Jsem k dispozici každému, koho by toto téma zajímalo více. Ozvěte se mi, probereme to spolu :-)
 
Jakub Janoušek
poradce životní pohody

 

 

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení